Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / SkÃ¥l 11031474



*

nr 1103 1474


Vicke Lindstrand

(1904-1983), Sverige


Skål, Keramik, Upsala-Ekeby, Vicke Lindstrand (1904-1983), längd: 33 cm


Viktor, Vicke, Lindstrand, född 1904, död 1983, svensk formgivare, målare och skulptör.

Utrop:

600 kr

Såld:

150 kr

Sista tid för bud online:

måndag 24 april 2017
kl 20:30:02


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
20/4 20:35:12 1      100 kr
24/4 20:12:35 2      Vinnande bud



  • Konstnär/Designer

Vicke Lindstrand

Viktor, Vicke, Lindstrand, född 1904, död 1983, svensk formgivare, målare och skulptör.

Läs mer om Vicke Lindstrand
  • Läs mer...
Upsala-Ekeby
Upsala-Ekeby, förkortades ofta med ett UE under godset eller med "Ekeby". År 1886 startades tillverkning av tegel och Upsala var 1918 norra Europas största keramik- och kakelfabrik.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik skål svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige uppsala ekeby uppsala-ekeby upsala ekeby upsala-ekeby vicke lindstrand
  • 8212 BÃ¥lskÃ¥l
    + koppar, 13 delar, Nysilver, rokokostil, diameter..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:33
  • 8246 SkÃ¥l
    på fot + fat, Porsöin, 1800-tal. Längd: 26 cm, dia..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:58
  • 8232 SkÃ¥l
    på fot. Diameter: 25 cm, höjd: 31 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:52
  • 8001 SkÃ¥l
    Rörstrand, Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Cha..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:09
  • 8091 SkÃ¥lar
    4 st, Arne Erker, Kockums Emaljverkstad, emalj, ol..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:14
  • 8019 SkÃ¥lar
    Ett par, fd armringar, metall. Diameter: 12 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:25




Ladda ner broschyr